Dodany: 2021-01-15 14:44|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Półka pełna książek do przeczytania

2 osoby polecają ten tekst.

Lektury 2021r.


Poprzednia: Lektury 2020r.
Następna: tbd

STYCZEŃ 2021 (ΣR=Σm=1880s;𝔼m=1880)

1. Dynastia Miziołków (Olech Joanna) Podebrałem lekturę IV klasy synowi ;) Pamiętnik nastolatka, członka z lekka zwariowanej rodzinki, z roztrzepaną mamusią (Mamiszonem - alter ego autorki), ojcem a la nerd i dwiema młodszymi siostrami, wcieleniem chaosu. W tle pierwsze sympatie, szkolne przejścia z nauczycielami i kolegami. Całkiem poprawne, śmieszne, niezbyt wtórne, choć pomysł mocno zgrany. 4.5 (198s)

2. Przygody Alexa w krainie liczb: Podróże po cudownym świecie matematyki (Bellos Alex) 5.0 (523s)

3. Nie mogę, trzymam dziecko: Rodzicielstwo bez instrukcji obsługi (Potępa Ksenia) To z kolei podebrany prezent gwiazdkowy żony ;) Świetna książka! Nie do końca antyporadnik, ale dobry portret tego, jak wygląda życie z dzieciakami - przy czym raczej nie zniechęca (jak Dziecko dla początkujących (Talko Leszek K. (pseud. Hagen Wiktor)) ). Obserwacje bardzo celne i lekko podane. Dużo też humoru rysunkowego. Idealny prezent dla rodziców, którzy zamartwiają się, że nie są idealni ani oni, ani ich dzieci. 5.5 (236s)

4. Jasioł i Mgłosia: Baśń z Camonii (Moers Walter) Historia dość zwyczajna (bardzo luźno powiązana z "Jasiem i Małgosią"), ale tradycyjnie Moers czaruje wybitną wyobraźnią, zwrotami akcji i łamaniem konwencji (Dygresja Rzeźbiarza Mitów - intrygujący zabieg ;) ). Nie tak dobre jak "Miasto Śniących Książek" czy "Rumo", ale warto przeczytać, jeśli ktoś lubi Camonię. 4.5 (255s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(CSA.4) Gra w klasy (Cortázar Julio) [30.12.2020-14.01.2021] 4.5 - czytatka Chaotyczny kosmos (668s)


==================================================​​​​​​============================


LUTY 2021 (ΣR=3981s; Σm=2101s;𝔼m=1991)

1.(6.) Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić (Burnett Dean) czytatka: Rodzice wkurzają i autor wkurza 4.0 (335s)

2.(7.) Księga dla starych urwisów: Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim (Varga Krzysztof) Szczegółowa, bogata i emocjonalnie napisana biografia, niestandardowa w formie (np. krótkie leksykony czarnych czy białych charakterów albo grup młodzieżowych w książkach Niziurskiego), przybliżająca nawet bardzo mało znane dzieła pisarza. Troszkę powtórzeń, ale mnie zachęciła do poznania paru "pominiętych" w młodości lektur. 4.5 (280s)

3.(8.) Chleb na wody płynące (Shaw Irwin) Książka schowkowana niemal 5 lat temu po Książkowe wspomnienia z sierpnia 2016 Teraz przeczytana doczekała się recenzji: Szczęście rodzinne zaburzone 5.0 (430s)

4.(9.) Małżeński labirynt (Kieniewicz Piotr) Lektura wielkopostna - kompendium wiedzy nt. katolickiej1991 nauki społecznej o małżeństwie. Wartościowa pozycja, pewne rzeczy należy sobie przypominać, jest też kilka wartych wprowadzenia nowych pomysłów, choć zasadniczo dla mnie nihil novi. Troszkę nierówna narracja, jakby autor nie zawsze wiedział, czy pisze poradnik, czy swoje przemyślenia, czy też książkę popularnonaukową. 4.5 (260s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(10.)
LUTY 2021 (ΣR=3981s; Σm=2101s;𝔼m=1991)(CSA.3.1) Czarodziejska góra (Mann Thomas (Mann Tomasz)) Ostatnie moje spotkanie z Mannem - nie chcę się więcej męczyć. Odczekałem bodajże z 15 lat od pierwszego podejścia, ale nadal nie zagrało, choć zaparłem się, by jednak przełknąć tę jedną z najbardziej pomnikowych powieści świata. Nie próbowałem nadmiernie doszukiwać się aluzji do "snu Europy" przed Iwś., niezbyt zajęły mnie dywagacje, dotyczące względności upływu czasu. Dużo miejsca poświęca Mann filozoficznym dysputom, możliwe nawet, że przedstawia jakiś swój manifest ideowy czy też drążące go dylematy - ale dla mnie zawierały zbyt wiele ideologii i myl1991nych pojęć, by wziąć je za dobrą monetę. Wątek "romansu" dość intrygujący, podobnie jak sprawa z mynheerem Peeperkornem - jednak podobnie jak cała książka przegadany i niezbyt dla mnie konkluzywny - jedynie jako portret inercji i spleenu charakterystycznego dla epoki fin de siecle'u. Wydaje mi się też, że książka mocno się zestarzała i jedyne, co jako tako ma
LUTY 2021 (ΣR=3981s; Σm=2101s;𝔼m=1991) odzAkcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieławierciedlenie w czasach obecnych, to konował (Behrens), udający wielce kompetentnego, a w istocie robiący nic lub wręcz szkodzący swym pacjentom. 3.0 (796s)

==================================================​​​​​​============================


MARZEC 2021 (ΣR=4147s; Σm=176s;𝔼m=)

1.(11.) Ucieczka z ziemi obiecanej (Rymkiewicz Władysław) 3.5 (176s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła


==================================================​​​​​​============================

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 77
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2021-02-13 22:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Poprzednia: Lektury 2020r... | LouriOpiekun BiblioNETki
Zamiast robić osobną czytatkę na książki zakupione w tym roku, będę dorzucał nabytki w komentarzach - co niniejszym czynię:

Księga dla starych urwisów: Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim (Varga Krzysztof) za 10zł z pudła w markecie.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: