Dodany: 2006-04-30 14:45|Autor: A-cis

Klasyczna, dobra fantastyka naukowa


Podzielam pogląd przedpisców na temat powieści. Jest to klasyczna SF z lat sześćdziesiątych. Podróże międzygwiezdne, szybkości nadświetlne, pola siłowe, anihilatory materii, obce cywilizacje, itd. Pomijając wtręty ideologiczne, normalne w powieściach z tamtego okresu, jest to stara, dobra SF. Parę oryginalnych pomysłów (podobały mi się np. Opiekunki).

Powieść wchodzi w skład 3-częściowego cyklu "Ludzie jak bogowie" i jest jego początkiem. Nie piszę, że jest pierwszą częścią dlatego, że mój egzemplarz (wyd. Iskry 1972) zawiera dwie pierwsze części. Część pierwsza książki opisuje rozwój cywilizacji ziemskiej, jej rozprzestrzenianie się w Układzie Słonecznym, podróże pozaukładowe (ludzkość opanowała już szybkości nadświetlne) oraz kontakty z innymi cywilizacjami, stojącymi znacznie niżej pod względem technologicznym od Ziemian. Jednak najnowsze informacje sugerują, że gdzieś w głębi galaktyki żyją istoty o co najmniej równym poziomie technologicznym, które w dodatku toczą ze sobą śmiertelną wojnę.

Dalsze rozdziały (część druga: "W Perseuszu") opisują wyprawę w głąb galaktyki w poszukiwaniu tych ras.

Nie podzielam jedynie opinii, że autor musiał być komunistą. Może był, może nie. Lem też w swych pierwszych powieściach pisał takie fragmenty, których się później wstydził. A przecież komunistą nie był. To czasy wymagały takich wstawek.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 3886
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: