Dodany: 2010-09-18 12:03|Autor: misiak297

Czytatnik: Misiakownik

2 osoby polecają ten tekst.

18.09.2010 - "Inna wersja życia" Hanny Kowalewskiej i nie tylko...


Ostatnio miałem przyjemność czytać Inna wersja życia (Kowalewska Hanna) Hanny Kowalewskiej. To czwarta część cyklu o Zawrociu. Pierwsza dotyczyła babki głównej bohaterki, druga jej ojca, a trzecia jednorocznego męża, który pewnego razu wyszedł przez okno. Tym razem Matylda musi się zmierzyć z tajemnicami dotyczącymi jej dzieciństwa. Dlaczego nie ma jej na żadnym z rodzinnych zdjęć z czasów narodzin przyrodniej siostry Pauli? Jakie tajemnice ukrywa przed nią (chciałoby się dodać - jak zwykle) matka? Czy lata wzajemnej siostrzanej niechęci i obcości, umiejętnie podsycanej przez rodziców dadzą się jeszcze odwrócić? Czy pomoże w tym prawie mityczne rodzinne Zawrocie - to pokłosie Soplicowa, Nawłoci i Wilka? Wreszcie jak ułoży się osobiste życie Matyldy, która po dziesięciu latach wreszcie ostatecznie pogodziła się ze śmiercią męża? Czy da sobie szansę z budowniczym Igorem, który wszedł w jej życie przez okno? Czy może coś zaiskrzy między nią, a Jaśkiem Malinowskim, niesłusznie uważanym za przyrodniego brata? I co z zakazanym uczuciem do Pawła?

Hanna Kowalewska trzyma poziom swoich książek. "Inna wersja życia" jest tak samo dobra jak wszystkie inne części cyklu o Zawrociu. Znów mamy do czynienia z jednej strony z dobrą powieścią obyczajową, z drugiej z wyrafinowaną powieścią psychologiczną, z trzeciej z wciągającym kryminałem (choć trup jest tylko w szafie). Wszystko napisane pięknym, poetyckim stylem, który jednocześnie zachwyca, trzyma w napięciu, a czasami całkiem świadomie balansuje na granicy kiczu. To powieść warta lektury i przede wszystkim niezwykle przemyślana - i za to Hannie Kowalewskiej należą się prawdziwe wyrazy uznania.

Niestety nie mogę tego powiedzieć o Carolly Erickson i jej Henryk VIII (Erickson Carolly) Ta historia jest niezwykle pasjonująca, zwłaszcza jeśli się na nią patrzy pod kątem kolejnych małżeństw angielskiego króla. Kogo my tu nie mamy? Katarzyna Aragońska - pierwsza żona i prawowita królowa, Anna Boleyn - demoniczna kochanka, dworska femme-fatale, której Anglia pośrednio zawdzięcza powstanie kościoła anglikańskiego, Jane Seymour (w opracowaniach nie wiem czemu zwana Joanną) - delikatna i krucha, a jednak to właśnie ona dała mężowi upragnionego dziedzica (wcześniejsi umierali), Anna Kliwijska - brzydka cudzoziemka, z którą małżeństwo było prawdziwym nieporozumieniem, Katarzyna Howard - młodziutka, emanująca seksapilem dziewczyna, a w końcu Katarzyna Parr - ta, której udało się przeżyć. Nie wiem, czy wiecie, że w Anglii powstała taka wyliczanka, odnosząca się do sześciu żon króla - z tą się rozwiódł, tę ścięto, ta zmarła, z tą się rozwiódł, tę ścięto, ta go przeżyła. Ta historia jest naprawdę pasjonująca.

Jednak nie w wydaniu pani Erickson. Wydaje mi się, że jej "Henryk VIII" to książka bardzo nierówna. Biografia jednego z najsłynniejszych angielskich królów wydaje się przede wszystkim strasznie płaska, napisana nieciekawie, zasadniczo bez polotu, a także "rozbałaganiona". Autorka skacze sobie z tematu na temat jak ta pszczółka z kwiatka na kwiatek. To wszystko denerwuje i sprawia, że "Henryk VIII" jest po prostu męczącą lekturą. Dużo lepiej sięgnąć po "Sześć żon Henryka VIII" Antonii Freaser - tomisko, które czyta się jednym tchem. Freaser nie tylko jest kompetentna, ale potrafi też przekazać wszystkie informacje o biednych żonach Henryka w ciekawy i przystępny sposób.

A propos, gdybyście znali jakieś inne ciekawe książki o Tudorach, możecie mi podrzucić tytuły:)

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 7897
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 9
Użytkownik: norge 2010-09-18 22:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnio miałem przyjemno... | misiak297
Choć jeszcze nieprzeczytane, podrzucam: Gregory Philippa
Mam już w czytniku "Dziecko szczęścia" i "Błazen królowej". Niestety, muszą poczekać w kolejce, ale wyglądają obiecująco.
Użytkownik: embar 2011-09-30 16:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Choć jeszcze nieprzeczyta... | norge
Cała tudorowska Gregory jest grzechu warta.
Dobrze, że udostępniono ją wreszcie polskim czytelnikom.
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 2010-09-19 10:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnio miałem przyjemno... | misiak297
Czytanie prozy Kowalewskiej to dla mnie uczta czytelnicza. Mam nadzieję, że na kolejną część Zawrocia nie będę musiała za długo czekać.
Co mi Misiaku polecisz w międzyczasie do czytania?
Użytkownik: misiak297 2010-09-19 11:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Czytanie prozy Kowalewski... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Cieszę się, że "Inna wersja życia" Ci się podobała:)
Nie mam pojęcia, kto pisze podobnie do Kowalewskiej, ale wiem, że lubisz naszą rodzimą literaturę, a więc myślę, że mogę Ci z czystym sumieniem polecić:

Kamień na kamieniu (Myśliwski Wiesław)
Żona Adama (Rakusa Monika)
Zmarzlina (Białkowski Tomasz)
Bierki (Szczygielski Marcin)
Miasto Szklanych Słoni (Sieniewicz Mariusz)

:)
Użytkownik: Alele 2010-11-04 14:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Czytanie prozy Kowalewski... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Olimpio, przed chwilą zakończyłam tę ucztę i muszę przyznać, że było bardzo smakowicie, ale czuję niedosyt - jeszcze, jeszcze, jeszcze! Uwielbiam cykl Zawrocie i Matyldę, którą podziwiam za jej wielką siłę i charakter.
Zaraz podejrzę Twoje "szósteczki" i może trafię znowu na jakąś ucztę czytelniczą ;))
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 2010-11-04 14:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Olimpio, przed chwilą zak... | Alele
Jeżeli mogę coś polecić, spróbuj: Wino śliwkowe, Pamiętniki Adama i Ewy, Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki, Niebo dla akrobaty.
Użytkownik: Alele 2010-11-04 15:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeżeli mogę coś polecić, ... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Tak się składa, że wybieram się właśnie do biblioteki, więc rozejrzę się za tym Winem śliwkowym. Już sam tytuł brzmi dobrze. Grzegorczyka przeczytałam już sporo i zaliczam go do moich ulubionych pisarzy. A "Szelmostwa" to naprawdę gratka! Dziękuję za pomoc i polecam się na przyszłość :)) Pozdrawiam!
Użytkownik: margines 2010-11-04 15:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnio miałem przyjemno... | misiak297
Tak zachwycacie się tym "Zawrociem", ze kurczę...aż się skuszę;]!
Na razie zamówiłem sobie 1.część cyklu, teoretycznie "na za miesiąc".
Zastanawiam się też czy przypadkiem nie lepiej wypożyczyć sobie tę część w wersji audio, na 9 kasetach magn.? Czyta Joanna Jędryka.
Wyszedłbym na tym lepiej czy gorzej?
Co myślicie o tym?
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 2010-11-04 15:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak zachwycacie się tym "... | margines
Wolę czytać sama, we własnym tempie i zachwycać się książką. Czasem wracać parę linijek...
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: