Dodany: 2007-08-18 08:12|Autor: Meszuge

Ciężkie czasy


W książce tej przeczytać można*:

"Nowoczesna miejska cywilizacja przemysłowa wprowadziła zasadnicze zmiany w życiu ludzkim. Rozbiła tradycyjne wspólnoty, rodząc izolację między ludźmi, a – dzięki gospodarce rynkowej – konkurencję między nimi.
Demokracja upowszechniła konflikty – postaw, wartości, programów, idei oraz interesów.
Rynkowe media skierowały uwagę ludzi na negatywne aspekty rzeczywistości na konflikty i przestępstwa oraz afery powodujące strach.
Edukacja masowa położyła nacisk na wiedzę i umiejętności techniczne, zamiast nauczać postaw życiowych.
Technologie produkcji przemysłowej, rolnej i zarządzania skupiły się na kontroli nad otoczeniem, w miejsce dostosowywania się do niego.
Dążenia do mocy i władzy wyparły akceptację.
Rynek konsumpcyjny i reklama umocniły dążenia do natychmiastowej gratyfikacji i zaspokajania potrzeb, osłabiając tym samym zdolność do wyrzeczeń i potrzebę samodyscypliny.
Wiara w potęgę rozumu zwyciężyła religię i tradycje, a przekonanie o racjonalnym charakterze człowieka skłoniło ludzi do ukrywania i represjonowania uczuć.
Pluralizm wartości doprowadził do obniżenia rangi trwałych i absolutnych wartości, a gwiazdy kultury masowej oraz polityki wyparły tradycyjne autorytety moralne.
Słowem, powstał chaos, płynność, w których coraz trudniej pojedynczemu człowiekowi znaleźć ład i nadać sens własnemu życiu. Coraz trudniej wypełnić egzystencjalną pustkę, jaka znajduje się wewnątrz każdego człowieka. Pustkę tę coraz powszechniej zaczęto wypełniać substancjami i zachowaniami, od których ludzie się uzależniają".

Czy w takim razie ciężkie czasy, nasza rzeczywistość, itd. usprawiedliwiają chlanie, ćpanie, obżeranie się i inne kompulsywne zachowania?
Czasy zawsze były ciężkie i zawsze była jakaś rzeczywistość, która z naszymi chciejstwami nie miała nic wspólnego. Poza tym... czasy (takie, a nie inne) i rzeczywistość to też nasz produkt i dzieło - marsjanie nam tego nie zrobili.


* Wiktor Osiatyński "Alkoholizm i grzech, i choroba, i...", Wydawnictwo "Iskry" 2007, strony 107-108.
Wyświetleń: 2425
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: Agis 2007-08-18 13:16 napisał(a):
Odpowiedź na: W książce tej przeczytać ... | Meszuge
No cóż, ja należę do ludzi, którzy uważają, że każdy skutek musi mieć swoją przyczynę. Nie wierzę, że nałogi biorą się znikąd i nie sprowadzałabym ich tylko do poziomu chemicznej pułapki na słabych. Ale czasy mogą co najwyżej pomóc zrozumieć przyczyny zjawiska a nie służyć jako jego usprawiedliwienie.
Użytkownik: Meszuge 2007-08-18 15:11 napisał(a):
Odpowiedź na: No cóż, ja należę do ludz... | Agis
Dowcip polega na tym, że wszyscy żyjemy obecnie w tym samym czasie. :-) To z czego wynika fakt, że jedni się uzależniają (od alkoholu, narkotyków, seksu, złości, itd.), a inni nie?
Użytkownik: Jean89 2007-08-18 16:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Dowcip polega na tym, że ... | Meszuge
To prawda, wszyscy żyjemy w tym samym czasie, ale nie na tym samym poziomie czy w jednakowych warunkach. Poza tym jedni potrafią lepiej radzić sobie z życiem, inni mniej. Może to też ma jakieś znaczenie?
Użytkownik: Meszuge 2007-08-19 05:52 napisał(a):
Odpowiedź na: To prawda, wszyscy żyjemy... | Jean89
Jeśli przyjąć za prawdę, że rację ma Osiatyński pisząc o niedoborach umiejętności społecznych, to oczywiście tak. W takim razie pytanie brzmi, kto odpowiada, że powstanie tych niedoborów? Czy rodzice?
Użytkownik: Jean89 2007-08-19 11:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli przyjąć za prawdę, ... | Meszuge
To już chyba zależy od sytuacji. Często rodzice nie mają na to wpływu. Ale czasem owszem. W ogóle moim zdaniem nie da się mówić o podobnych sprawach ogólnie, bo przecież każda jest w jakiś sposób inna.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: