Dodany: 2014-05-04 22:05|Autor: Frider

BiblioNETka> O BiblioNETce

Rankig recenzentów


Mam propozycję zmiany, czy też raczej rozszerzenia rankingu recenzentów. Obecnie funkcjonuje zakładka „Najlepsi recenzenci” wyłaniająca te osoby spośród recenzujących, których teksty zostały wyróżnione przez Redakcję. Takich osób jest statystycznie niewiele i znalezienie się w tym gronie jest bardzo nobilitujące, ale także i bardzo trudne. Istnieje natomiast bardzo duża grupa osób (recenzentów), posiadających wiele tekstów ( także polecanych przez czytelników, zarówno opiekunów, jak i nie), ale takich, które nie znalazły uznania w oczach Redakcji, albo uznanie znalazły, ale nie na tyle aby zostać wyróżnione. Wydaje mi się, że może być frustrujące mieć np. napisanych 50 recenzji i nie znajdować się w rankingu Biblionetki. Każdy zwraca uwagę na ile jego praca jest doceniana i pisanie recenzji, gdy nie znajduje to żadnego odzewu wśród czytelników może być zniechęcające. Czytałem wiele bardzo ciekawych recenzji, recenzentów, którzy nigdy nie byli wyróżnieni, i jestem przekonany, że jest to pewna krzywda dla nich. Moja propozycja brzmi tak- zrobić kolejną zakładkę, o nazwie na przykład „Nasi recenzenci”, czy jak tylko kto chce, i tam zamieszczać listę wszystkich recenzentów, robiąc kolejkę w górę w zależności od ilości zamieszczonych tekstów. Z boku danej osoby można podawać liczbę poleceń (co daje także obraz na ile ta osoba jest uznawana przez grono czytelników Biblionetki w ogóle, a nie tylko przez grono redakcyjne), liczbę wyróżnień i nagród. Tego typu zmiana na pewno będzie bodźcem dla Biblionetkowiczów do zamieszczania recenzji, wprowadzi silniejszego ducha rywalizacji na poziomie recenzentów może nieco mniej docenianych, lub recenzujących mniej interesujące lektury. Niech recenzenci dostrzegą się na stronie Biblionetki i niech poczują się wyróżnieni. A co więcej, naoczne zobaczenie „ilu nas jest” może być integrujące.
Wyświetleń: 2379
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 9
Użytkownik: Eida 2014-05-05 09:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam propozycję zmiany, cz... | Frider
Ciekawa propozycja. Myślę, że to dobry pomysł.
Użytkownik: EPA! 2014-05-05 11:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam propozycję zmiany, cz... | Frider
Mnie chodzi po głowie pomysł "etatowych" recenzentów Biblionetki.
Chodzi o to, że są osoby (nie wymienię nicków, ale pewnie wszyscy wiemy o kim mowa), które piszą bardzo dobrze i których każda w zasadzie recenzja jest wyróżniona czy to przez Redakcję, czy przez Biblionetkowiczów. Ci recenzenci to nasza chluba i wizytówka i zasługują, by mieć własny, wyróżniony kącik recenzenta. Ich recenzje nie podlegałyby ocenie, byłyby niejako "zawsze wyróżnione".
Recenzje pozostałych, spoza tego grona, podlegałyby jak do tej pory ocenie czy to Redakcji, czy Biblionetkowiczów.
Najlepsi (z największą ilością wyróżnionych recenzji) mogliby z czasem dołączyć do grupy stałych recenzentów.
Myślę, że taki zabieg dałby szansę nowym recenzentom zaistnieć, zapewniając jednocześnie, że recenzje tych już sprawdzonych, lubianych i docenianych będą cieszyć nasze oczy i dusze.
Użytkownik: Frider 2014-05-05 12:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie chodzi po głowie pom... | EPA!
Hm, bardzo ciekawy pomysł, podoba mi się. Jedyne pytanie: jak ci recenzenci (Sami Wiecie Którzy:-) zareagowaliby na taką propozycję.
Użytkownik: Frider 2014-05-05 23:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam propozycję zmiany, cz... | Frider
Więcej, więcej, więcej!
Komentarzy, proszę.
Chociaż króciutko, co o tym sądzicie (bardzo proszę także o pomyśle EPA!, bo to krok dalej, rozwinięcie tematu).
Użytkownik: henia04 2014-05-06 11:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Więcej, więcej, więcej! ... | Frider
Nie podoba mi się pomysł automatycznego uznawania tekstów za dobre i polecane, bo napisała je akurat konkretna osoba. A może miał/a akurat grypę żołądkową albo włamanie na konto?
Wybaczcie, ostatnio jestem mało zorienotwana, ale kiedyś były takie rankingi czy statystyki zasłużonych dla serwisu: ile książek ktoś wprowadził do katalogu, ile poprawił, ile recenzji, innych tekstów i wpisów w czytatniku popełnił; nie wiem, jak było z forum i postami.
Są bardzo dobre teksty, które nie są w recenzjach, ale w czytatnikach. Polecajmy więc recenzje powierzone BNetce jako recenzje i honorujmy osoby przyczyniające się do rozwoju serwisu, w innych formach również.
Użytkownik: gosiaw 2014-05-06 12:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie podoba mi się pomysł ... | henia04
"Nie podoba mi się pomysł automatycznego uznawania tekstów za dobre i polecane, bo napisała je akurat konkretna osoba. A może miał/a akurat grypę żołądkową albo włamanie na konto? "

Otóż to. A poza tym już wyobrażam sobie jakie wzbudziłoby to kontrowersje. Czemu Iks jest jakoś wyróżniony, a ja nie? Wydaje mi się, że już wystarczy kontrowersji związanych z tym, czemu jakiś tekst jest polecany przez redakcję, a inny nie. To zawsze jest jakaś arbitralna decyzja i nie wszystkich przekonuje. Dołożyć jeszcze do tego listę recenzentów polecanych z urzędu? Nie, stanowczo się sprzeciwiam.
Użytkownik: aleutka 2014-05-06 11:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Więcej, więcej, więcej! ... | Frider
Podoba mi sie pomysl uwzglednienia recenzentow z najwieksza iloscia polecen (mozna by to zrobic w ramach istniejacej zakladki z najlepszymi recenzentami jako osobna kategorie (tak jak teraz mozna rozne rankingi zobaczyc) - najczesciej polecani albo podobne. Daloby to wieksza szanse tekstom z czytatnikow.

Natomiast nie podoba mi sie pomysl EPY szczerze mowiac. Pomijajac watpliwe kryteria (zasada "wszyscy wiemy kto to" jest dosyc mglista) uwazam ze redakcja jest zawsze wskazana, nawet noblisci maja w wydawnictwach redaktorow ;)
Użytkownik: Frider 2014-05-06 23:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam propozycję zmiany, cz... | Frider
Serdecznie dziękuję Wam wszystkim za dotychczas wyrażone opinie ( nie oznacza to oczywiście zamknięcia tematu, dalsze uwagi mile widziane). Jak być może część z Was zauważyła w kilku wątkach forum zadałem pytania o różnego typu możliwe modyfikacje naszego portalu. Zrobiłem to z myślą , że być może kiedyś te uwagi ułatwią podejmowanie decyzji o ewentualnych zmianach administratorom Biblionetki. Wszystkie uwagi są cenne, wyrabiają pogląd na tendencje pośród użytkowników, pokazują trendy dotyczące modernizacji lub utrzymania tradycyjnego funkcjonowania portalu. Być może z propozycji zmian przedstawionych przeze mnie chleba żadnego nie będzie, ale zachęcam Was do uczestniczenia w tego typu dyskusjach bo czasami mogą urodzić ciekawe udoskonalenia.
Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dziękuję.
Użytkownik: carmaniola 2014-05-08 12:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam propozycję zmiany, cz... | Frider
Kiedyś proponowałam by częściej spoglądać na teksty, które są dodawane a nie znajdują się wśród wyróżnionych i polecać je dalej. Czasem bowiem wygląda to tak, że w obu zakładkach znajdują się te same recenzje. Jestem przeciwna tworzeniu rankingów wg ilości dodanych tekstów, bo moim zdaniem to absurd. Ilość nie znaczy jakość. Szczerze mówiąc w ogóle mnożenie różnego rodzaju rankingów nie bardzo mi się podoba. Rozumiem, że patrząc na obecną listę najlepszych recenzentów, którzy piszą dużo i dodawali teksty przez lata można popaść w kompleksy i grozi to szczególnie nowszym użytkownikom z mniejszym dorobkiem. Tylko czy nowa lista z najczęściej polecanymi recenzentami coś zmieni? Co prawda polecanie tekstów jest stosunkowo świeżą sprawą, ale tak czy tak, obawiam się, że niczego nowego nie wykaże. Zawsze jednak można spróbować... Wiem - czarno widzę. :) Na dodatek nie czuję ducha rywalizacji i... to chyba dobrze, bo nie o rywalizację chodzi ale o dzielenie się wrażeniami. Pewnie... to przykre jeśli człek się zapalił, napocił, wysmażył tekst i... zero odzewu. Jednak tego żadne rozwiązania techniczno-odgórne nie zmienią. Tylko użytkownicy użytkownikom mogą...
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: