Dodany: 2009-06-24 08:07|Autor: Meszuge

BiblioNETka> O BiblioNETce

W nowej wersji nie podoba mi się...


Kiedy jeszcze nowa wersja programu była testowana, zwracałem uwagę – i chyba nie tylko ja – że w starej wersji BiblioNETka zajmowała całe okno przeglądarki, a teraz tylko jego część (stała szerokość). I widzę, że to pozostało.

Przyznam, że bardzo trudno jest mi pojąć, czemu coś takiego ma służyć. Rozdzielczość monitorów stale rośnie i w takiej sytuacji ograniczanie okna programu do paska pośrodku wielkiego, pustego okna przeglądarki jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe.


Druga sprawa to to, że znacznie pogorszyła się czytelność „Co nowego w BiblioNETce?”. Elementy (komentarze, recenzje, tematy itd.) zlewają się zupełnie.
Wyświetleń: 4643
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 19
Użytkownik: Szeba 2009-06-24 11:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedy jeszcze nowa wersja... | Meszuge
Dla mnie ten zajęty tylko środek jest zaletą - nie wiem dokładnie na czym to polega, ale teraz jest mi łatwiej skupić się na tekście, fizycznie. Druga sprawa - zgadzam się.
Nie wiem, może tymczasem problem został już rozwiązany, ale np. lista ocenionych wyświetlająca się w podstronach i wobec tego ciągłe zmienianie opcji też jest trochę uciążliwe.
Użytkownik: verdiana 2009-06-24 11:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedy jeszcze nowa wersja... | Meszuge
Dla mnie punkt pierwszy to też zaleta. Sama wręcz zwężam jeszcze okno przeglądarki. Szeroko rozlana kolumna tekstu sprawia, że zupełnie nie sposób czytać.

W drugiej sprawie się zgadzam, niestety.
Użytkownik: Marylek 2009-06-24 11:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedy jeszcze nowa wersja... | Meszuge
Zagadzam się w pełni z obydwoma zarzutami.

Poza tym nie odpowiada mi to, że po kliknięciu w CO NOWEGO? wyświetlają się tylko komentarze do działu "Książki i okolice", a gdy kliknę "wszystkie", to z kolei znikaja powiadomienia o nowych tematach, recenzjach i czytatkach. W starej wyświetlały się wszystkie najnowsze komentarze, z wyjątkiem off-topicu i ignorowanych + cala reszta "nowego". Co w tym było złego?

Po wtóre system nie zapamiętuje ustawień. Za każdym razem, na przykład, muszę w te "wszystkie: klikać ponownie.

I nie odświeżają się strony. Po półgodzinie wracam klikięciem na stronę komentarzy i mam te sprzed pół godziny. Przedtem strona odświeżała się automatycznie.

No i, oczywiście, system wyświetlania ocen przy książce. Nie da się porównać kto jak ocenił, bo można wyświetlić tylko jeden typ ocen, a nie wszystkie razem.

Czy ktoś to tutaj przeczyta, Meszuge?
Użytkownik: Vemona 2009-06-24 11:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Zagadzam się w pełni z ob... | Marylek
Zgadzam się z Twoimi uwagami, też mi to przeszkadza. Gdyby przynajmniej system zapamiętał, że chcę oglądać "wszystkie", ale niestety tego nie robi.
A system wyświetlania ocen przy książce już mnie kompletnie zniechęcił do sprawdzania, jak kto ocenił pozycję nad którą się zastanawiam, mało, że najpierw widzę kolorowe słupki, z których niewiele dla mnie wynika, bo zwracam uwagę przede wszystkim na osoby oceniające, to jeszcze żeby te osoby zobaczyć, to muszę każdą ocenę oglądać osobno - to niewygodne i drażniące.

Może należałoby tę dyskusję prowadzić w wątku "propozycje", z prośbą o wzięcie pod uwagę? Albo do "błędy w nowej BiblioNETce, zgłosić jako błąd?
Użytkownik: villena 2009-06-24 12:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Zagadzam się w pełni z ob... | Marylek
Zgadzam się z uwagą o systemie wyświetlania ocen. Już o tym gdzieś pisałam, ale teraz się też dopiszę - może akurat poskutkuje. Pozostałe zgłaszane sprawy są mi dość obojętne, dość szybko się przyzwyczajam do zmian. Tylko to wyświetlanie ocen naprawdę trudno mi zaakceptować :(:(
Użytkownik: Czajka 2009-06-24 17:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgadzam się z uwagą o sys... | villena
Zgadzam się. Jedyne co mi bardzo przeszkadza - to wyświetlanie ocen. Dwie sprawy - możliwość wyświetlenia wszystkich ocen danego użytkownika na jednej stronie i wyświetlenie wszystkich oceniających na stronie książki. :)
Użytkownik: janmamut 2009-06-24 19:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgadzam się. Jedyne co mi... | Czajka
Tak, to wyraźne zmiany na gorsze. Słupki oceniających całkiem zniechęcają do zaglądania.
Użytkownik: Meszuge 2009-06-24 15:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Zagadzam się w pełni z ob... | Marylek
Czemu nie miałby przeczytać? :-)

Myślałem o umieszczeniu tego tematu w "błędach", ale to bez sensu - to nie są przecież błędy, tylko efekt celowego działania.
A że u mnie na monitorze Biblionetka zajmuje ok 1/3 ekranu, a reszta to hektary białej pustki, to najwyraźniej mój problem. Ale pal diabli, może się do tego kiedyś przyzwyczaję. Natomiast to, że nowa wersja BiblioNETki jest wyraźnie mniej czytelna, wydaje mi się faktem nie budzącym wątpliwości. Z lewej blok tekstu, z prawej blok tekstu i dopiero pośrodku to, co mnie interesuje… Nieporozumienie po prostu.

Kiedyś zmajstrowałem stronę o tym, jak pisać strony internetowe, a zwłaszcza, jak komponować tekst: www.websufler.info i mam wrażenie, że projektując nową Biblionetkę ktoś wyraźnie starał się zrobić prawie wszystko odwrotnie. :-)
No, cóż… to też jest jakaś metoda. :-)
Użytkownik: Marylek 2009-06-24 22:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Czemu nie miałby przeczyt... | Meszuge
"A że u mnie na monitorze Biblionetka zajmuje ok 1/3 ekranu, a reszta to hektary białej pustki, to najwyraźniej mój problem."

Nie tylko, mnie się to też nie podoba. I dziwnym mi się wydaje. :-/
Użytkownik: silvercherry 2009-06-24 12:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedy jeszcze nowa wersja... | Meszuge
Mnie również denerwuje fakt, że strona nie zapamiętuje ustawień i że za każdym razem muszę klikać przy ocenach wyświetl wszystkie.

Poza tym zgadzam się z Marylkiem co do komentarzy w "co nowego", wydaje mi się że byłoby bardziej czytelne wyświetlanie wszystkich komentarzy od razu ze wszystkiego.

Jestem tylko ciekawa czy ktoś zwróci uwagę na nasze utyskiwania...
Użytkownik: Kuba Grom 2009-06-24 17:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedy jeszcze nowa wersja... | Meszuge
Nie za bardzo podoba mi się sposób wyróżniania w listach książek, antologii. Na przykład u takiego Dukaja lista książek samodzelnych, jest przedzielona antologiami wraz z wymienionymi współautorami, co daje obraz nie zbyt czytelny. Już chyba lepiej by było, gdyby owe antologie i książki współautorskie wyróżniano osobno, np:

Anna Makocka

-Anetka na drzewie
-Babusia małodobra
-W poszukiwaniu straconego lata
-Zygota

Wydawnictwa niesamodzielne:
- Stu największych autorów baśni (antologia) (T. Burczymuch & Zofia Samosia & Anna Makocka & P. Hillary & S. Dratewko & Leszek Bazyli & P. Uchatek & Itd. aż do setnego...)
- Pięćdziesiąt najlepszych kolęd (antologia) (Autor Anonomowy 1 & Autor Anonimowy 2 & Anna Makocka &...)

Gdyby to wszystko było razem w kolejności alfabetycznej ale bez rozróżnienia, całość prezentowałaby się nieregularnie.
Użytkownik: Ysobeth nha Ana 2009-07-05 15:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie za bardzo podoba mi s... | Kuba Grom
O, to to. Straszny bałagan jest - kiedy usiłuję się dowiedzieć, co dany autor napisał i ma wpisane w Bnetce, dostaję misz-masz z antologiami...
Użytkownik: ernestiszafa 2009-06-25 12:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedy jeszcze nowa wersja... | Meszuge
Biblionetka stała się mniej czytelna.
Najciekawsze recenzje powinny zachować swoje miejsce po lewej stronie, a reklamy po prawej.
Czcionka wykorzystana w "głównym", środkowym oknie nie pasuje do reszty strony, wręcz się z nią gryzie.
Bardzo podoba mi się natomiast możliwość "połówkowego" oceniania książek.
Cóż, pewnie po kilku miesiącach wszyscy przyzwyczaimy się do zmian.
Użytkownik: Meszuge 2009-06-25 13:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Biblionetka stała się mni... | ernestiszafa
Połówkowe ocenianie to lepsze niż nic, ale nie wiem czemu zignorowano moją propozycję posługiwania się systemem dziesiętnym, zamiast... szkolnego. Czyżby chodziło o średni wiek użytkowników?
Użytkownik: Meszuge 2009-06-25 20:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Biblionetka stała się mni... | ernestiszafa
No i przy okazji można sobie poczytać o sposobach na trądzik...
Użytkownik: moremore 2009-06-26 00:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedy jeszcze nowa wersja... | Meszuge
Ja też nie rozumiem, dlaczego najbardziej istotna część, czyli teksty wypowiedzi, recenzje, czytatki ściśnięte są na 1/3 ekranu, do czego mają służyć te białe marginesy z obu stron ? Lubiłam tę starą wersję, naprawdę nie upieram się tylko z upodobania do robienia kwaśnych uwag. Zaglądało się na stronę i od razu było widać, że to portal literacki, że się tu czyta...Całą szerokością leciał tekst...

Druga rzecz, która mnie denerwuje, to te maleńkie, schowane na górze "komentarze", "co nowego". Akurat dwa skróty, jakich używałam najczęściej to były "nowe komentarze" oraz "najnowsze tematy" na forum. Trudno jest je znaleźć, wyglądają źle, a przecież to najważniejsze odnośniki na stronie :(

Trzecia rzecz-proporcje czcionek. W liście ocenionych, o ile w wersji ogólnej jest dobrze, to po wyborze według autora obraz staje się koszmarny: ogromne, bijące po oczach nazwiska oraz maleńkie tytuły, czemu tak ? I jeszcze, czy wcześniej oceny nie były jakoś ładnie oddzielone od linii tytułu ? Teraz lecą jednym ciągiem, a mam wrażenie, że były w osobnej kolumnie i nie zlewały się wzrokowo.

Oczywiście, że te czerwone słupki procentowej oceny czytelników są bez sensu, a rozwijanie kto ocenił uciążliwe bardzo :(

O tym, że wzrok, że kolor tyle razy już pisałam, że teraz o tym milczę :)
Użytkownik: Meszuge 2009-06-26 06:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja też nie rozumiem, dlac... | moremore
Teksty wypowiedzi, recenzje, czytatki mogą być najbardziej istotną częścią BiblioNETki dla Ciebie lub dla mnie, ale przecież są i tacy, dla których ważniejsze jest właśnie to, co puste - można tam umieszczać reklamy.
Użytkownik: basmen 2009-07-04 00:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedy jeszcze nowa wersja... | Meszuge
nie mogę znaleźć opcji aktywnych użytkowników. Ani żadnej możliwości podejrzenia listy zarejestrowanych użytkowników. Może przydałoby się to do odszukiwania ludzi ze swojego miasta, tych którzy raz na jakiś czas się pojawiają itd..
Użytkownik: zuuzuushii 2009-08-08 14:38 napisał(a):
Odpowiedź na: nie mogę znaleźć opcji ak... | basmen
Dla mnie (jak na razie) strona jest nieczytelna.
Brakuje mi możliwości spersonalizowania swojej strony, chociażby minimalnie.
Jestem wzrokowcem, a wszystko tutaj jest takie sterylne, oschłe...
Nie mam na czym zaczepić swojego wzroku:)

No i najgorsze- zakładka moje oceny jest bardzo nieczytelna.
Wszystko napisane jest takim ciurkiem, że z trudem można zobaczyć gdzie zaczyna, a gdzie kończy się kolejna książka.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: