Dodany: 2005-01-05 22:53|Autor: kurczaczek

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Szatańskie wersety
Rushdie Salman

4 osoby polecają ten tekst.

Bluźnierstwo???


Chciałabym opisać, o czym jest ta książka, opowiedzieć jej treść. Jest to jednak niemożliwe. Dzieło to porusza tyle wątków, jest tak bogate w różne treści. Czyta się bardzo ciężko, jest wiele momentów przydługawych, a czasem nudnawych. To jednak nie powinno zniechęcać do przeczytania całej powieści. Rushdie tworzy świat baśniowy, zagmatwany. Jest to świat osadzony głęboko w kulturze islamskiej i hinduskiej, wobec czego niektóre wątki mogą być niezrozumiałe.

Utwór bogaty jest w aluzje, zwłaszcza do życia Mahometa. Ukazuje się on nam jako człowiek w rzeczywistości wyrachowany (co musi być bluźnierstwem dla wyznawców islamu), który ustala własne prawa, po czym anioł Gibril, jak pisze Rushdie, tylko je sankcjonuje. Bardzo kontrowersyjne wydaje się także być przyjęcie przez prostytutki imion żon Mahometa, a szczególnie Aiszy, uważanej w islamie za Matkę Wiernych.

Tytuł utworu odwołuje się do pewnych wersetów, które Mahomet przyjął, chcąc zjednać sobie wiernych. Uznawały one istnienie trzech bogiń (anielic) poza Allahem, czyli w rezultacie afirmowały politeizm. Kiedy Mahomet "urósł w siłę", odrzucił te wersety jako narzucone przez szatana. Czy więc szatan jest anielski czy anioł diabelski, aby podszeptywać takie wersy? Czy wobec tego cały Koran jest szatański?

Lektura utworu pozostawia wiele rozmyślań i nie chcę się tu rozwodzić nad wszystkimi. Książka mówi o religii, kulturze, Bogu, naturze ludzkiej, potrzebie miłości, emigracji i nostalgii, historii, ironii życia, o złu. Można by doszukać się większej jeszcze ilości treści w utworze. Dlatego polecam gorąco, choć przed przeczytaniem najlepiej zapoznać się z podstawowymi faktami z życia Mahometa i rozwoju religii i kultury islamskiej...

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 31130
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: Czajnik 2007-04-16 09:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałabym opisać, o czym... | kurczaczek
Ja przeczytałem książkę w 6 dni z wypiekami na twarzy i mogę o niej powiedzieć wiele, ale m.in. nie mogę o niej powiedzieć że jest nudna :)))))
Użytkownik: grami 2010-02-11 11:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałabym opisać, o czym... | kurczaczek
Tej książki jeszcze nie czytałam ,ale słuchając tej całej paplaniny na temat obrazy chrześcijaństwa etc etc,gdzieś w głebi duszy podejrzewałam,że
nie o to w tej książce chodzi.Moje przekonanie wzięło się z lektury z dwóch innych dzieł tego autora ,które miałam niewątpliwą przyjemność przeczytać Są to "Dzieci Północy" i "Ostatnie westchnienie Maura"
Dlatego zgadzam się z każdym słowem twej wypowiedzi kurczaczku.
Dla pełnego obrazu twórczości Rushdiego dodałabym jeszcze historię Indii i Pakistanu .Najbardziej cenię książki takie ,które zmuszają do przeczytania innych.
Użytkownik: embar 2012-11-25 22:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Tej książki jeszcze nie c... | grami
Jakiej przepraszam paplaniny na temat obrazy chrześcijaństwa?
Dla Twojego pełnego obrazu twórczości Rushdiego dodałabym niewątpliwie tytuł, o którym się tu dyskutuje. Oraz jakiś poradnik dotyczący obróbki interpunkcyjnej tekstu przed jego zatwierdzeniem.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: