Dodany: 2016-05-20 15:29|Autor: robinslav

Książki i okolice> Książki w szczególe> Jeden z nas: Opowieść o Norwegii (Seierstad Åsne)

2 osoby polecają ten tekst.

Breivik


To "ciotowatość" rządów Partii Pracy siedzącej przy korycie doprowadziła do powstania tak ekstremalnych zdarzeń. Seierstad dała nam na jednej szali "czarny charakter" - Breivika, na drugiej zaś świętoszkowatą młodzieżówkę Partii Pracy czyli szykującą się do "nicnierobienia", politycznie poprawną elitę, "dymaną" przez tak naprawdę śmiejących się z niej, kpiących, klnących i drwiących w żywe oczy, imigrantów. W ich ojczyznach nie byłoby tolerancji dla wszystkich tych patologicznych zachowań, których dopuszczają się w Norwegii, która przyjęła ich przecież z otwartymi ramionami i przymyka oczy na postępki swoich nowych obywateli próbując ukryć to w g... zwanym multikulti. Pytam się często sam siebie - jaką kulturę przyniósł facet, który pierwszą parę nowych butów dostał za darmo od państwa, w którym się znalazł, w życiu nie pracował, pierwszą gołą damską dupę zobaczył w wieku 25-ciu lat gwałcąc obywatelkę w/w państwa-dobrodzieja bo do tej pory TAM u siebie zabawiał się z własną dłonią bądź z okolicznymi zwierzętami hodowlanymi? Ach, umie jeszcze grać na pustej butelce od coli i walnąć w mordę Norwega, którego uważa za totalną ciotę bo ten mu przecież w swej poprawności politycznej i zniewieścieniu nie odda. O tym wszystkim jakoś takoś ; a mogłoby to budować przecież również jakąś bardziej obiektywną, drugą czy nawet trzecią płaszczyznę naszych ewoluujących, rozwijających się poglądów w miarę zagłębiania się w książkę; pani S. nie wspomniała. Rodzina imigrancka niewiele chyba różni się od pewnej znanej nam z innej księgi rodziny, która kiedyś zawędrowała do Betlejem, z małą różnicą - tam był chłopczyk, tu dziewczynki, tam był ojczym (?) tu ojciec, tamten był stolarzem, ten ma dwie lewe ręce. To czas - czas chaosu i imigranckich przepychanek w Norwegii i w Europie wypluł Breivika ze swoich trzewi ale przedtem wypluł też z jeszcze ciemniejszych miejsc „kulturę”, która przyszła nam powiedzieć, że kobiety pracujące to źle, noszące t-shirty, mini spódniczki i bikini to jeszcze gorzej, że książki pana X będą rozpałką w piekle i filmy pana Y też etc. etc. Jako ateistyczne bydlę żywiące się m.in. wieprzowiną, ze względu na mój relatywnie podeszły już wiek, nie doczekam się pewnie tego momentu, w którym usłyszę furkot pierwszych kamieni zmierzających w kierunku mojej głowy. A później…? A wy?
Wyświetleń: 2665
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 20
Użytkownik: Kuba Grom 2016-05-28 22:26 napisał(a):
Odpowiedź na: To "ciotowatość" rządów P... | robinslav
To paradoks że jeden z największych zamachów terrorystycznych w europie wywołał przeciwnik imigrantów, uzasadniający swą walkę obawą o zamachy.
Użytkownik: exilvia 2016-05-29 00:32 napisał(a):
Odpowiedź na: To "ciotowatość" rządów P... | robinslav
Zawsze jak ktoś lekceważy polityczną poprawność przypomina mi się ten obrazek: https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-0/s552x414/1931345_10153807069117889_6673857205497​313511_n.jpg?oh=1604d570853f84da8e4cd4be4c7fca40&o​e=57CD48EE
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2016-05-30 11:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Zawsze jak ktoś lekceważy... | exilvia
Eh, to jest akurat błąd fałszywego uogólnienia - nawet w swym pierwotnym znaczeniu "poprawność polityczna" nie dotyczyła (głównie) obrażania i poniżania kobiet czy mniejszości. To akurat byłoby na pewno do przyjęcia, wręcz chwalebne.

Tymczasem PP zrakowaciała już dawno, obecnie ochrona obrażanych i uciskanych w ROZSĄDNYCH granicach nie leży już w sferze zainteresowań jej piewców. Przykłady:

- http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Poprawnosc-polityczna-kontratakuje-Absurdy-na-amerykanskich-uczelniach,wid,17856630,wiadomosc.html?ticaid=1171​9b
- http://3dno.pl/poprawnosc-polityczna/
- historia cenzury na FB zdjęcia roweru podpisanego "pedał mi się popsuł" - jako obrażanie homoseksualistów
- jeszcze taka książka: Pułapki poprawności politycznej (Kacprzak Monika)

i dwa obrazki:
- http://demotywatory.pl/uploads/201109/1317122409_b​y_wjmm_600.jpg
- http://2.bp.blogspot.com/-9tCC9Hu2sm4/UcwN_Ak47MI/AAAAAAAAANA/cXRulQolwMg/s1​600/be4639f2b559bd232b9073fda3105d5a.png

Podsumowując - nawet przy zacnych założeniach nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu :/

Użytkownik: exilvia 2016-05-30 22:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Eh, to jest akurat błąd f... | LouriOpiekun BiblioNETki
Haha, zarzuciłeś mnie linkami. Jak ja się spod nich wygrzebię. ;-)

Och, ach, Ameryka. Nie jesteśmy w Ameryce, tylko w Polsce. Tutaj tęsknię za poprawnością polityczną, bo wszyscy są tacy niepokorni. :P
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2016-05-30 13:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Zawsze jak ktoś lekceważy... | exilvia
Ach, i zapomniałem jeszcze o świetnym cytacie z Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel) :

„To ma sens. (…) Dziewięcioro dzieciaków zamkniętych w Sali gimnastycznej i tylko jedno z nich jest czarne. No tak, to na pewno było morderstwo na tle rasowym.” (…) „To samo mówili o Miguelu Espinozie. Uznali, że zabiłeś go, bo był Latynosem.” „Nieprawdopodobne. Zestawiam całą paletę kolorów, a oni mówią, że dyskryminuję.” [263.]
Użytkownik: ketyow 2016-05-29 07:59 napisał(a):
Odpowiedź na: To "ciotowatość" rządów P... | robinslav
Najlepszym komentarzem jest fakt, że Breivik wygrał sprawę przeciw Norwegii o nieludzkie traktowanie w więzieniu... Ręce opadają, ale udowodnił co chciał.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2016-05-31 10:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Najlepszym komentarzem je... | ketyow
Wydaje mi się, że to Norwedzy udowodnili na czym polega praworządność. Skoro więźniowie mają w tym kraju określone prawa, to należą się one również Breivikowi.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2016-05-31 11:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydaje mi się, że to Norw... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Albo raczej udowodnili, że litera prawa więcej dla nich znaczy od ducha praw. Oraz to, iż zagubione zostało znaczenie "nieludzkiego traktowania" - czyli, że nie jest wymierzana sprawiedliwa kara. No cóż, ale skoro więzienie ma być jedynie odosobnieniem, a nie uciążliwym ograniczeniem swobody, skoro przestaje się uznawać za prawdziwą odstraszającą rolę penitencjaryzmu, a wszystkiemu winne jest opresywne społeczeństwo, które nie zrozumiało indywidualności albo inne bla-bla...

Prawdą jest na pewno to, że Breivik bezczelnie wykorzystuje kruczki prawne dla swej korzyści. I moim zdaniem nie robi tego nawet dla wielkiego zysku - po prostu pokazuje, jak bardzo popsuła się stara Europa, jak z lęku, by kogoś przypadkiem nie urazić, nie uraża się także tych, którzy na to zasłużyli. No i (podobnie jak ongi na naszym podwórku w sprawach luk w prawie podatkowym Krzysztof Habich) wytyka swoim przykładem słabe punkty systemu karnego Norwegii.

Pomyślałem o tym jeszcze chwilę - jestem przekonany, że znajdzie się nadal wiele osób, które nie zrozumieją, o co właściwie chodzi, gdzie niby tkwi słabość owego systemu. I tu jest pies pogrzebany! Jestem przekonany, że Breivik był przygotowany na jak najsroższą karę. I że na miejscu sędziów skazałby siebie co najmniej na dożywocie. Natomiast w pojęciu pewnych osób (które, jak widać, coraz mocniej przepychają swe idee do obowiązujących praw i przepisów) karanie kogoś za niewłaściwe postępowanie jest bezcelowe. Takie osoby uważają, że jedynym celem przebywania w więzieniu jest resocjalizacja. Praktyka pokazuje, że resocjalizacja nie następuje. Więc więzienie jest bez sensu. Nie potrafią także zgodzić się ze zdaniem, iż rolą kary więzienia jest izolacja od społeczeństwa, uczynienie skazanemu (poprzez ograniczenie jego swobody) krzywdy proporcjonalnej do poczynionej przez niego oraz zapobieżenie powtórzeniu danego czynu - przynajmniej do momentu upłynięcia kary.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2016-05-31 12:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Albo raczej udowodnili, ż... | LouriOpiekun BiblioNETki
W Norwegii sędzia ma prawo zdecydować, że dana osoba pozostanie w więzieniu po odbyciu kary, więc może on sobie jeszcze długo posiedzieć, poza tym dożywocia nie można zasądzić.

"Prawdą jest na pewno to, że Breivik bezczelnie wykorzystuje kruczki prawne dla swej korzyści." - to raczej opinia, a nie prawda.


Co do roli więzienia, to nie chcę wchodzić w polemikę. Podejście Norwegów wydaje mi się lepsze niż nadmierne represje i surowe karanie, ale to raczej opinia oparta o intuicję, niż dane. Jeśli masz jakieś statystyki dotyczące recydywy w Norwegii na tle innych państw, albo badania, które wykazują zgubne skutki pomysłu na resocjalizację w tamtejszych więzieniach to poproszę.
Użytkownik: robinslav 2016-05-31 19:53 napisał(a):
Odpowiedź na: W Norwegii sędzia ma praw... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Znalazłem informacje na holenderskiej stronie (z 2011-go roku) dotyczące recydywy w Norwegii. Dla całej Norwegii wynosi ona 65-72% (w Holandii gdzie mieszkam wynosi ona ok. 80%) pomijając naturalnie "więzienie" Bastøy gdzie osiągała 29% a gdzie nowsze dane mówią o tylko 17% recydywie.
Mam wiele innych danych, które jeśli chcesz mogę Tobie przesłać.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2016-05-31 21:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Znalazłem informacje na h... | robinslav
Czyli to znaczy, że system działa? Z tego co czytałem, to raczej jest chwalony.
Ja raczej nie potrzebuję bardziej szczegółowych informacji.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2016-05-31 22:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Czyli to znaczy, że syste... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
A mi się wydaje, że przydałyby się informacje dodatkowe - np. czy przekrój przestępców w Bastøy jest taki sam, jak w innych? Czy średnia długość kary jest równa krajowej? Ile "pokoleń" przestępców przewinęło się przez Bastøy?
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2016-06-01 08:58 napisał(a):
Odpowiedź na: A mi się wydaje, że przyd... | LouriOpiekun BiblioNETki
No cóż, ja nie potrzebuję takich danych.
Norwegia i tak jest raczej specyficznym krajem ogólnego dobrobytu, wysokiego socjału i bardzo niskim poziomem osadzonych, a sami Norwegowie też mają swoistą mentalność, więc mają warunki i możliwości do tego, żeby statystyki mieć na wysokim poziomie.
Istotne jest to, że mają swój pomysł na więziennictwo, który wydaje się działać dobrze.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2016-06-01 09:38 napisał(a):
Odpowiedź na: No cóż, ja nie potrzebuję... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
No cóż, być może odpowiedzi na te pytania zachwiałyby Twoją wiarą w norweski system penitencjarny :)

Być może osadza się tam specyficznych przestępców, którzy "lepiej rokują", albo których przestępstwa są dużo mniej pospolite? A może odsiadywane są tam tylko dłuższe wyroki, przez co albo osadzeni mniejszą mają szansę na powrót tam (bo mniej mają czasu na popełnienie przestępstwa), albo mniej są skłonni dopuszczać się recydywy, aby znów na tak długo nie wyłączyć się z normalnego życia (o ile oczywiście ich życie tam nie było normalniejsze niż na wolności - ale może to jest kolejne pytanie: jaki jest przekrój społeczno-ekonomiczny osadzonych? u nas zdarza się że ktoś popełnia przestępstwo, aby mieć dach nad głową i pełny plater co dzień...). W końcu - jak wielu przestępców już odbyło wyroki w Bastøy? Może po prostu jeszcze nie bardzo jest komu wracać, albo próba jest zbyt mało liczna, aby weryfikować tezy istotne statystycznie?

Co do jednego na pewno się zgodzimy - Norwegia (i właściwie cała Skandynawia) to bardzo specyficzny kraj, mentalność ludzi jest tam niestandardowa. I cokolwiek byśmy nie wywnioskowali - raczej nie będzie to przystające do realiów pozostałej Europy czy innych kontynentów.

<chwila poszukiwań w necie>

Aha - ciekawe fakty:

"Obecnie w Bastøy przebywa 120 więźniów, głównie siedzących za groźne przestępstwa: gwałty, handel narkotykami, napady czy nawet morderstwa. Co istotne, o pobyt na wyspie mogą ubiegać się dopiero pięć lat przed ukończeniem długoletniego wyroku więzienia oraz pod warunkiem wzorowego zachowania w poprzednim miejscu izolacji." http://rembridge.pl/student-na-uczelni/skandynawski-raj-zbrodniarzy/

pozytywne kroki:

"Skandynawscy kryminolodzy są optymistami, jeśli chodzi o resocjalizację i jej pozytywny przebieg. Co istotne, mówią stanowcze „nie” używkom i przemocy w więzieniach. W zeszłym roku narkotyki wykryto u zaledwie 1% osadzonych w szwedzkich więzieniach, a spożywanie alkoholu, nawet w zakładach o najmniejszym rygorze jest surowo karane w postaci natychmiastowego wtrącenia do izolatki. Narkomani i alkoholicy poddawani są obowiązkowemu leczeniu." źródło jw.

Szwecja:
"Od ponad 15 lat przestępczość w Szwecji rośnie, a w czasie gdy w Polsce odnotowywano kolejne spadki ilości dokonywanych przestępstw, w Szwecji ogłaszano kolejne lata z gwałtownymi skokami wzrostu - m.in. zabójstw i pobić."
"Oficjalne statystyki Kriminalvarden wskazują na stały wzrost wzrost „powrotów" na drogę przestępstwa, o 18% w latach 1994-2002. Nowszych statystyki nie udało mi się niestety zdobyć ani na stronie Kriminalvården ani Brottsförebyggande rådet. Jednakże nie może to wyglądać najlepiej (nic dziwnego, że i trudno o statystki), skoro w listopadzie 2007 Martin Lardén, ekspert Centrum na Rzecz Powstrzymywania Przestępczości, stwierdził w rozmowie z Dagens Nyheter, że spośród osób skazanych na pobyt w zakładzie poprawczym za najcięższe przestępstwa, 70-80% powraca na drogę przestępstwa." http://social.salon24.pl/61623,sprawiedliwosc-po-szwedzku-cz-2-statystyki-ponownie (w linku jeszcze kilka dalszych linków do szwedzkich stron ze statystykami)

Polska:
"Resocjalizacja w polskim więziennictwie jest nieskuteczna, bo jest papierkową fikcją. Jednym z powodów jej praktycznego braku jest brak odpowiedniej ilości i jakości personelu. Jeden wychowawca na oddział 140 osób na pewno nikogo nie zresocjalizuje, ani jeden psycholog na cały więzienny pawilon, często 3-4 takie oddziały." http://www.macierz.org.pl/artykuly/spoleczenstwo/W​I%C4%98ZIENNICTWO_-_Areszt,_Wi%C4%99zienie,_Resocjalizacja.html

niżej w tym samym artykule interesująca "KRYTYKA Resocjalizacyjnej Roli Więzienia"

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2016-06-01 10:10 napisał(a):
Odpowiedź na: No cóż, być może odpowied... | LouriOpiekun BiblioNETki
Ich system działa u nich. Nie będą go zmieniać dla jednego Breivika, a to jest istotne w tym kontekście. O tym, czy się sprawdzi w jego przypadku będziemy mogli dyskutować po odbyciu przez niego kary.

Co do przykładów:
W internecie można znaleźć różne opinie o skandynawskim więziennictwie, ale z tego co szukałem przeważają pozytywne i raczej badacze podają go jako inspirację.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2016-06-01 10:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Ich system działa u nich.... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Statystyki sugerują jednak coś innego. Także w kontekście "brania przykładu ze Skandynawii" - równie dobrze Czesi mogliby powołać u siebie Marynarkę Wojenną ;)

Amerykański senator Daniel Patrick Moynihan powiedział kiedyś: "Masz prawo do własnych opinii, ale nie do własnych faktów" - pozytywna opinia jest na okładkach wielu książek - a opinie na BNetce pokazują, że rzadko kiedy wszystko jest takie różowe. Oczywiście, taki "humanizm/humanitaryzm" pięknie brzmi! Ale tak samo brzmiały hasła na pochodach pierwszomajowych...
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2016-06-01 10:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Statystyki sugerują jedna... | LouriOpiekun BiblioNETki
Statystyki akurat mówią, że poziom osadzonych i recydywy jest niski na tle innych krajów. Zmienia się, ale nie drastycznie i podlega raczej fluktuacjom w dłuższym okresie czasu.
Użytkownik: robinslav 2020-04-13 13:43 napisał(a):
Odpowiedź na: No cóż, być może odpowied... | LouriOpiekun BiblioNETki
"Od ponad 15 lat przestępczość w Szwecji rośnie...". Rośnie też ilość imigrantów przybywających z państw gdzie panują całkowicie odmienne systemy wartości moralnych, społecznych, kulturowych etc., etc. Tajemnicą poliszynela jest też, że aby dostać się upragnionych "rajów socjalnych" łgać będą w żywe oczy na temat kraju swojego pochodzenia, roku urodzenia, wykształcenia, statusu społecznego, sytuacji rodzinnej itd. W większości przybysze ci w życiu nie przeczytali żadnej książki, nie rozumieją oglądanych (jeżeli próbują oglądać) filmów, nie rozumieją otaczającego ich świata a ludzi, którzy dają im mieszkania, pieniądze, chleb, utrzymanie, kursy dla analfabetów, kursy językowe, którzy często używają słów: proszę, dziękuję uważają za słabych, naiwnych i głupich. Kara!? Większość przybyszów, którzy dość szybko zaczynają też stanowić większość wśród osadzonych w zakładach karnych nie traktuje pobytu w tychże miejscach jako kary ponieważ z reguły standard tu jest zdecydowanie wyższy niż standard mieszkaniowy miejsc, z których przybyli! Do tego jeszcze dochodzi "plemienna" pomoc z zewnątrz, pomoc we wielu postaciach. Przytoczę tutaj dane chociażby z Holandii:
1 na 50 mieszkańców kraju tulipanów to Marokańczyk
1 na 7 osadzonych w kraju wiatraków to Marokańczyk.
Ca. 63% osadzonych to nie-Holenderzy. Podobnie ma się pewnie sytuacja w Skandynawii!?
Sądzę więc, że problemy resocjalizacji i recydywy należałoby również w Norwegii i innych krajach skandynawskich rozpatrywać też w różnych wymiarach, dzieląc niestety więźniów na "naszych" i "ich" co naturalnie dla większości "panującej" będzie podłą dyskryminacją i rasizmem.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2020-04-13 15:16 napisał(a):
Odpowiedź na: "Od ponad 15 lat przestęp... | robinslav
Tłumaczenia i tak będą kierować winę na społeczeństwo, najpewniej nie dość gościnne kraju, który przyjął osoby niedostosowane.

Ale, ale - ciekawą książkę wydano - może być dobrą argumentacją przeciwko hagiografizowaniu tego mitycznego raju szwedzkiego: Kraj nie dla wszystkich: O szwedzkim nacjonalizmie (Michałkiewicz Wiktoria)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2016-07-13 12:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydaje mi się, że to Norw... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Trochę odgrzewanie tematu, ale jestem ciekaw Twego zdania nt. podejścia do sprawy rozumienia psychologii przestępstwa:
Czarna przyszłość penitencjaryzmu?
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: