Dodany: 2010-02-16 11:58|Autor: Perseusz

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Heliogabal, wnuk Mezy
Nowacka Ewa

Młodociany szaleniec na tronie Imperium i jego ambitna babka


Książka zupełnie mnie zaskoczyła. Sięgając po nią spodziewałem się historii życia cesarza Heliogabala, znanego ze swych dziwacznych pomysłów i gorszącego trybu życia. Tymczasem Heliogabal i jego "wybryki" znajdują się w książce na drugim planie. Właściwą bohaterką jest jego babka Julia Meza, która jako główna narratorka powieści przedstawia swoje życie od narodzin w dalekiej syryjskiej Emezie (165 rok) do śmierci wnuka - Heliogabala (222 rok). Daje się poznać czytelnikom jako kobieta ambitna, ale pozbawiona głębszych uczuć w stosunku do rodziny, podporządkowująca wszystko swemu nadrzędnemu celowi, jakim jest zdobycie, a następnie zachowanie najwyższej władzy w Imperium Rzymskim. Bo to właśnie ona trzyma ster cesarstwa w tym czasie, a jej wnuk-cesarz jest tylko figurantem na tronie, marionetką w rękach władczej i surowej babki.

Co ciekawe, książka składa się z aż trzech rodzajów relacji: subiektywnej (cesarzowa Julia Meza), obiektywnej (historyk zwany umownie rzymskim) oraz współczesnych (wychowawca, psycholog, lekarz psychiatra, lekarz endokrynolog, czytelniczka). Historyk rzymski opisuje życie i czyny kolejnych cesarzy: Kommodusa, Pertynaksa, Juliana Didiusza, Septymiusza Sewera, Karakalli i Heliogabala. Natomiast relacje współczesne skupiają się na osobie Heliogabala. Ich zadaniem jest postawienie specjalistycznej diagnozy stanu zdrowia psychicznego młodocianego cesarza oraz wyjaśnienie jego dziwacznego postępowania. Wszystkie trzy relacje przenikają się i uzupełniają, tworząc barwny obraz Cesarstwa Rzymskiego za czasów dynastii Sewerów.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2720
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: naufraga 2010-02-21 20:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka zupełnie mnie zas... | Perseusz
Zaciekawiła mnie Twoja wypowiedź na temat tej książki. Do schowka! :-)
Użytkownik: Ysobeth nha Ana 2010-02-25 04:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Zaciekawiła mnie Twoja wy... | naufraga
Powieści historyczne Ewy Nowackiej są nieodmiennie znakomicie napisane, nie tylko z dbałością o wierność szczegółów historycznych, ale też psychologiczną pełnowymiarowość bohaterów i żywy, barwny język. Pamiętam, że pierwsza z nich zaskoczyła mnie niesłychanie - przywykłam do archaizacji języka w powieściach historycznych, do tego, że bohaterowie nie mówią, a "wygłaszają kwestie" - a u Nowackiej wyrażają się zwyczajnie, jak współcześni nam ludzie.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: