Dodany: 2021-05-15 19:12|Autor: Napoleon7

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Obietnica krwi
McClellan Brian

2 osoby polecają ten tekst.

Obietnica dobrej lektury


Książka Briana McClellana "Obietnica krwi" zawiera trzy historie: Marszałka Polnego Tamasa, jego syna Taniela oraz prywatnego detektywa Adamata. Książka należy do gatunku fantasy i jest częścią trylogii o magach prochowych.

Czas akcji wskazuje na koniec XVIII wieku, ewentualnie początek XIX. Miejsce akcji to kraj Adro, przypominający Francję, gdzie w którym dochodzi do zamachu stanu. Dokonuje go Marszałek Tamas, który - rozgoryczony biedą panującą w kraju oraz niebotycznymi długami korony - postanawia obalić dawny porządek i ustanowić republikę. Jego syn, Taniel Dwa Strzały, bohater wojny w odległej Fatraście, wraca do ojczyzny, tylko po to, żeby dowiedzieć się od swojego ojca, że ze względów bezpieczeństwa musi polować na ostatnią pozostałą przy życiu Uprzywilejowaną z Adro. Uprzywilejowani to odpowiednik znanych nam dobrze czarodziei, tylko że tutaj zostali oni pozbawieni swoich różdżek i ksiąg, a obdarowani rękawicami, które pozwalają im czarować. Za to detektyw Adamat ma za zadanie dowiedzieć się, o co chodziło umierającym członkom Królewskiej Kamaryli, zgrupowania Uprzywilejowanych odpowiadającego tylko przed królem, którzy wrzeszczeli coś o obietnicy Kresimira, najpotężniejszego boga w powieściowym świecie. Jednakże akcja rozkręca się, gdy potężny sąsiad Adro, Kez, wykorzystuje jego słabość i za pomocą chytrej prowokacji wypowiada mu wojnę. Marszałek Tamas musi wtedy desperacko bronić się przed potężniejszym wrogiem, mając za plecami sieć intryg mających na celu obalenie jego i jego rządu. Natomiast detektyw Adamat musi chronić swoją rodzinę przed nieznanym mu bliżej porywaczem i prześladowcą. W tym czasie Taniel po zlikwidowaniu Uprzywilejowanej, wraz ze swoją niemą towarzyszką Ka-poel musi zabić własnego przyjaciela z lat dziecięcych, a gdy okazuje się, że bóg się budzi - także i jego, czym sprowadza na siebie boski gniew i szaleństwo.

Autor opisuje tak wiele historii, poświęcając jednemu bohaterowi jeden rozdział, czyli robiąc to tak: rozdział o Adamacie - rozdział o Tamasie - rozdział o Tanielu itd. Jest to kompozycja bardzo dobrze przemyślana, sprawia, że w książce ciągle się coś dzieje, co dla mnie jest dużym plusem. Same historie są dosyć klasyczne, lecz napisane bardzo ciekawie i przejmująco. Czas akcji i wydarzenia przypominają nam historię rewolucji francuskiej i krwawego obalenia rządzącej Francją dynastii. Kolejną rzeczą, która do mnie przemawia, jest opisanie, a właściwie budowa magii. W świecie wykreowanym przez Briana McClellana nie istnieje magia w stylu zaklęć i inkantacji, lecz jest ona bardziej cicha, ponieważ użytkownicy magii noszą wyżej wspomniane białe rękawiczki, które pomagają im manipulować rzeczywistością. Każdy Uprzywilejowany ma również swój najmocniejszy żywioł, którym może manipulować za pomocą kciuka, a reszta żywiołów jest ustawiona na palcach ręki w porządku od najsłabszego do najsilniejszego. Istnieją również tytułowi magowie prochowi, którzy nie władają żywiołami. Mogą za to manipulować prochem: wysadzać go bez ognia, wyczuwać, spalać i nieść kule na zawrotne dystanse, lecz przede wszystkim mogą go zażyć, co sprawia, że są nadzwyczaj silni, szybcy oraz inteligentni przez pewien okres czasu. Jest to bardzo ciekawe urozmaicenie magii, jaką znamy z książek i filmów, co mocno utwór wzbogaca. Książka jest również pełna świetnie opisanych bitew pełnych prochu i armat oraz intryg, które pojawiają się co krok, co było dla mnie bardzo dużym i pozytywnym zaskoczeniem. Jest ona również napisana stylem przyjemnym do czytania, a opisany przeze mnie układ rozdziałów jest bardzo ciekawy i pomysłowy.

Dla mnie "Obietnica krwi" była czymś, na co czekałem od bardzo dawna, czyli dobrą powieścią, rozgrywającą się w czasach przypominających napoleońskie, z dużą liczbą bitew i intryg oraz pełną zwrotów akcją. Czytało mi się ją bardzo przyjemnie, i mimo jej 650 stron przeczytałem ją w niecałe dwa dni, co pokazuje, jak bardzo wciągająca była ta opowieść. Wspominam ją bardzo dobrze i zajmuje ona jedno z najwyższych miejsc w moim rankingu książek o tej tematyce, więc polecam ją każdemu miłośnikowi fantasy.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 592
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: