Dodany: 2007-01-29 17:42|Autor: dansemacabre

Lans macabre


Łzawy monolog wewnętrzny, bez jakiejkolwiek spójności i logiki, pełen przypadkowych i stale pojawiających się nawiązań do literatury, sztuki, muzyki i haseł reklamowych, zlepek ocierających się o siebie epizodów na tle do bólu nowoczesnej i pełnej pustego lansu Warszawy - oto cała powieść Drotkiewicz, z założenia stricte kobieca, mało obiecująco wpisująca się w nurt nowej, poszukującej prozy polskiej.

Basia Niepołomska, neurotyczna kobieta wyzwolona, otoczona kręgiem koleżanek, których życie podporządkowane jest najnowszym trendom wytyczanym przez koncerny kosmetyczne, odzieżowe i muzyczne, bezskutecznie próbuje uwolnić się od myśli o mężczyźnie, który zawładnął jej sercem i świadomością do tego stopnia, iż wszystko, co robi, odczuwa lub mówi ma jakiś większy lub mniejszy z nim związek. W silącej się na poetycką głębię i intertekstualną niejednoznaczność narracji odczytujemy wielkie pragnienie bohaterki uwolnienia się od balastu wspomnień przy jednoczesnym masochistycznym wręcz myśleniu o tym, który gdzieś daleko próbuje układać sobie nowe życie.

Wiemy, co Basia je, czego słucha, w co się ubiera, gdzie bywa i czym się interesuje. Ciąg wyznań i słownych kontaminacji prowadzi nas w głąb psychiki bohaterki. Podróż dość karkołomna i chwilami męcząca, mało odkrywcza, choć stylizowana na taką. Karty powieści Drotkiewicz zapełniane są treścią niejednoznaczną, niepokojącą i chaotyczną. Docierając do ostatnich wyznań zastanawiamy się nad tym, po co i dla kogo ta historia została opowiedziana.

Basia buduje własną tożsamość na schematach codzienności, lepi swoje ego z konglomeratu barw, znaczeń i słów, jakie ją otaczają. Nie powstaje z tego nic konkretnego, a czytając powieść można odnieść wrażenie, iż wielość pojęć nie buduje żadnego, zaś autorka po prostu żongluje słowem bez większego szacunku dla niego samego. Męczące, irytujące marudzenie. Do przeczytania i szybkiego zapomnienia.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2183
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: