kalais - użytkownik BiblioNETki

 • Login: kalais
 • Miasto: Toruń / Lubicz
 • W BiblioNETce od: 28 sierpnia 2007
 • O sobie:

  "Książka jest lustrem, gdy zajrzy do niej małpa, nie odzwierciedli ona apostoła"
  George Christoph Lichtenberg


  "Czytać należy intensywnie. Czasami powinieneś czytać z intensywnością większą od tej, z jaką pisano tekst, który czytasz. Czytać należy gorliwie, z pasją, z uwagą i bezlitośnie. Autor może paplać, lecz ty czytaj rozumnie; każde słowo, jedno po drugim, tam i z powrotem, wsłuchując się w książkę, wypatrując śladów, które prowadzą w gąszcz, uważając na tajemnicze sygnały, które sam autor mógł przeoczyć, gdy kroczył naprzód w puszczy swojego dzieła. Nigdy nie należy czytać lekceważąco, od niechcenia, jak ktoś, kogo zaproszono na królewską ucztę, a on tylko dłubie końcem widelca w potrawach. Czytać trzeba elegancko, wielkodusznie. Czytać należy tak, jakbyś w celi śmierci czytał ostatnią książkę, którą ci przyniósł strażnik więzienny. Czytać trzeba na śmierć i życie, bo to największy ludzki dar. Pomyśl: tylko człowiek umie czytać."
  "Księga ziół" Sandor Marai


  "Człowiek buduje domy, ponieważ żyje, ale pisze książki, bo wie, że umrze. Mieszka w gromadzie, bo jest stworzeniem stadnym, czyta natomiast, bo zdaje sobie sprawę ze swej samotności. Lektura dotrzymuje mu towarzystwa, nie zajmując miejsca nikogo innego, ale też niczyje inne towarzystwo nie mogłoby jej zastąpić. Nie zapewnia człowiekowi żadnego ostatecznego wytłumaczenia jego losu, jednak tka gęstą sieć wzajemnego porozumienia między życiem a nim. Ulotną i tajną sieć porozumienia, która wyraża paradoksalną radość życia, wydobywając jednocześnie tragiczną absurdalność istnienia. Także nasze racje czytania są równie dziwne co nasze racje życia. I nikt nie ma prawa kazać nam się tłumaczyć z tej zażyłości."
  "Jak powieść" Daniel Pennac


  "Wziąłem sobie do serca to, czego nauczał nas Isochar. A mówił on, że są cztery rodzaje czytelników. Jest czytelnik gąbka, czytelnik lejek, czytelnik cedzidło i czytelnik sito. Gąbka wchłania w siebie wszystko, jak leci, jasne jest, że potem dużo z tego pamięta, lecz nie umie wydobyć najważniejszego. Lejek - przyjmuje jednym końcem, drugim zaś wszystko, co przeczytane,z niego wylatuje. Cedzak przepuszcza wino, a zatrzymuje winny osad; ten w ogóle nie powinien czytać i lepiej, żeby zajął się rzemiosłem. Sito zaś oddziela plewy, żeby otrzymać najlepsze ziarno.
  "Chciałbym, żebyście byli jak sito i nie zatrzymywali tego, co niedobre i nudne" - mawiał do nas Isochar.
  "Księgi Jakubowe" Olga Tokarczuk


Najnowsze czytatki

Brak czytatek do wyświetlenia

Najnowsze wypowiedzi na forum

Akcja czytelnicza: Biennale Proustowskie 2021-2022

Autor: kalais Dodany 2021-02-04 10:53

Mam nadzieję, że współpracują :)

Zobacz całą dyskusję

Akcja czytelnicza: Biennale Proustowskie 2021-2022

Autor: kalais Dodany 2021-02-04 10:52

W 2019 przeczytałam W stronę Swanna, od tego czasu posucha. Niestety mam w domu wydanie Wydawnictwa MG, którego czcionka zupełnie mi nie pasuje, do tego samo wydawnictwo słynie z haniebnych praktyk (skracają i tną tekst, usuwają całe akapity), wszystko to studzi moje zapędy czytelnicze. Przymierzam się do kupienia nowych tłumaczeń, wtedy pewnie dołączę do akcji :-) Póki co pewnie sięgnę po Marcel Proust, wysokie oceny zachęcają!

Zobacz całą dyskusję

Akcja czytelnicza: Biennale Proustowskie 2021-2022

Autor: kalais Dodany 2021-02-04 10:44

Trzeci tom ma pojawić się wiosną (tłumaczy Jacek Giszczak). Każdy tom ma innego tłumacza, może dzięki temu wydawanie kolejnych części nie rozciągnie się na długie lata, prace nad przekładem mogą toczyć się równolegle.

Zobacz całą dyskusję
Najnowsze recenzje

Brak recenzji do wyświetlenia

Wkład w rozbudowę BiblioNETki
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: